Bir zamanlar siyahtı....


İşte huzurlarınızda bizim yeni beyaz sehpamız;

Neredeyse 2 ay önce iş yerinde boş duran bir odada gözüme çarpan bu tozlu sehpayı alıp eve getirdiğimi yazmıştım. Havalar güzelleşsin balkonda onu boyayacağız demiştim ya işte ancak geçen hafta hava birazcık açtı da bizde boya işimizi halledebildik.

Aslında ilk boyaya başlarken çok da umutlu değildim. Yapamayız, dalga dalga, lekeli olur, ya da kapanmaz, alttan siyahlık göze çarpar diye düşünüyorduk. En kötü ihtimalle balkonda üstüne çiçeklerimizi koyarız dedik. Ama sonuç harika oldu. Çok şirin bir yan sehpasına sahibiz şimdi.


Uygulanan işlem;

Ne zımpara ne de başka birşey direk boyaya giriştik:)
Ayaklarını ilk önce ahşap boyası ile boyadık, üstü kaygan parlak bir yüzeydi (formika gibi) fırça ile onu kapatamıyacağımızdan korktuk ve polisan'ın mat beyaz dekoratif sprey boyalarını kullandık.

Harika bir ürün, bütün renklerinden alıp heryeri boyamak istiyorum.

Bu sehpa patronlarımdan birirsin annesininmiş yani yaklaşık 50-60 yıllık falan bir sehpa. Okuldan mezun olduklarında 3 arkadaş kendi şirketlerini kurmuşlar ve ofisi evden buldukları fazla eşyalar ile oluşturmuşlar.
Patronuma sehpaya talip olduğumu söylediğimde şaşırdı, şimdi görse son halini daha da şaşırır benceJ
Neyse işte sonuçta şimdi bizim evde bu şirine. Aslında birazcık daha büyük olsaydı orta sehpası olarak kullanabilirdik, ama odanın ortasında aşağıdaki fotoğraflarda da görüldüğü üzere biraz küçük kaldı (Biz düdük gibi kalmış deriz, ama kimse anlamaz. “neden düdük, ne alaka” … der gibi baktığınızı görür gibiyim: )

Boya işleri bitip kuruması zaman aldığı için gün ışığında çekemedim fotoğraflarını, hava durumuna da baktım daha uzun süre güneş yok, bari paylaşayım dedim. Daha güzel fotoğraflarını da çekeceğim yani. Bunlar giriş bölümü olsun.Bir de ayakkabılık var boyadığımız. Onun da fotoğrafları pek aydınlık değil ama en kısa zamanda onu da göreceksiniz.

Öpüyorum herkesleri...

15 yorum :

 1. Harika bir masa. Ayrica evinizde cok güzelmis. O kitaplara sarilip uyuyabilirim.

  YanıtlaSil
 2. Kocaman bir ellerinize sağlık ,aferin !Çook güzel ve şirin...

  YanıtlaSil
 3. Nefis olmuş...
  Sakın patronlarına gözterme geri isterler mazalallah...
  yani Ben olsam isterdim :)

  YanıtlaSil
 4. walla pravo! güle güle kullanın...çok beğendim ;)
  Eskileri değerlendirmeye bayılıyorum...

  YanıtlaSil
 5. afferim güzel iş çıkarmışsınız, o sehpa ne hikayelere tanıklık etmişdir kimbilir..

  YanıtlaSil
 6. "göZterme" yazmışım ahooy...
  Tamamen sprey boya ilemi çalıştınız,akma yapmadı mı?
  Ben'im tel.sehpam var böyle rengini açmayı düşündüğüm ama cesaret edemiyorum...
  Bu sehpayı görünce bir cesaret geldi ama...

  YanıtlaSil
 7. Herkese çook teşekkürler. Yenisini alsak bu kadar sevinmezdik herhalde.

  Sedo; Bence sprey boya düz ve geniş alanlarda çok daha iyi. Yani yüzey alanı geniş olduğunda daha kolay kapatıyor ve az malzeme gidiyor. Mesela bacakları boyarken çok kullandık çünkü büyük bir kısmı havaya gidiyor. Ama akma falan yapmadı. Fırça izi de yok. Bence küçük ev eşyaları için rahatlıkla kullanılabilir.
  Mesela ben şimdi ikea'nın 2 basamaklı taburesinden alıp onu çılgın bir renge boyamayı düşünüyorum:)

  YanıtlaSil
 8. İyi ki sehpayı değerlendirmişsiniz ,harika olmuş ,evinize de çok yakışmış...Sağlıkla kullanın.
  Bu arada kitaplığınız da muhteşemmiş!

  YanıtlaSil
 9. çoookk güzel!!
  heemen sana danışayım, bahçemde ki kahverengi yuvarlak masamı boyamam gerekiyor? sence ne yapsam? beyaz çok mu kirlenir ve masa olarak kötü mü durur.ya da ne renk olsa?

  YanıtlaSil
 10. Buket'ciğim; eğer yuvarlak olmasaydı 10x10 yada 5x5 seramik karo yapıştır derdim. Geçen yaz Kaş'da görmüştüm çok hoşuma gitmişti. Bahçede çok kullanışlı olur, ama yuvarlak olunca bunu yapmak biraz zor. Beyaz da dediğin gibi çabuk kirlenebilir. Bu sprey boyalarda çok fazla seçenek var eğer yüzeyi müsaitse bence canlı bir renge de boyayabilirsin. Hiç olmadı renkli vernikle canlandır. Biz ham (boyasız yani) ikea taburesini boyadık renkli vernikle çok şirin oldu mesela.

  Bu arada sana da çok teşekkür ederim Natali:)

  YanıtlaSil
 11. This table is looking beautiful, and you found the right spot for it.

  YanıtlaSil
 12. e bende olsam düdük gibi kaldı derdim:) kimse bilmiyormu ki bu deyimi:)

  çok güzel olmuş,pek sevdim. sizin eve misafir olasım geliyor bu fotoları görünce:)

  YanıtlaSil
 13. masa şahane olmuş,objeleriniz çook güzel,kesmeli kekten yapılmış :),bir de o kitaplık harika!!ne güzel,yaşanılası,sıcak bir eviniz var :)o renkli vazoya da bişey demez isem yazık olacak,çok beğendim :)

  www.fido-land.blogspot.com

  YanıtlaSil
 14. elinize sağlık,güle güle kullanın..formikanın üstüne sprey boya fikri aklımda olsun,süper bir iş çıkmış..eskilere yeniden hayat verdiğiniz için ayrıca tebrik ederim :))

  YanıtlaSil
 15. Çok güzel olmuş. Ben de mobilya boyuyorum. Ama formika boyamamıştım daha önce. Verdiğiniz bu fikir için teşekkürler!

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...