Diary in Stitches Blog Tour
Minki gibi çalışkan bir arkadaşım olmasa bloga uğrayacağım yok : ) Minki’nin kitaplarının ve çıkarttığı kumaş serilerinin blog turları vesilesiyle blogum olduğunu hatırlıyorum. Hatta dikiş dikmeye bile bu sayade devam ediyorum bile diyebilirim. Nedense öyle bir koptum ki artık kolay kolay heyecanlandırmıyor beni ne instagram ne de bloglar. Bakalım ne bulacağım çoşmak için. Arayıştayım anlayacağınız son zamanlarda.Neyse konumuza gelelim. Bugün Minki’nin ikinci kitabı “Dairy in Stitches” blog turunda sıra bende. Kitapta öyle güzel illustrasyonlar var ki becerebilsem hepsini yapmak isterdim. Kitapta tam 65 tane dizayn var (Hepsini yapmam zor anlayacağınız), yapım teknikleri de giriş kısmında harika bir şekilde anlatılmış. Kitabı satın almak isterseniz dijital olanını yani ebook olarak satın almanızı öneririm. Zaten kurlar ortada, hem kitaba hem de nakliyeye dünya kadar para vermek anlamsız.O nedenle ebook olarak alıp yapmak istediğiniz desenin çıkısını almak en kolayı.Kitapta ilk gözüme kestirdiğim çizim balonlu motordu. Yalnız kalmasın diye bir de şemsiyeli kızı yaptım. Ama daha çok desen var onları ne yapsam derken kaşık çatallık (adını bilmiyorum) olur bunlardan dedim ve işe koyuldum.

Bu arada zaten kumaşlarıma kıyamıyordum şimdilerde iyice cimri oldum. Eskiden hem paypal varken, hem gümrük limiti bu kadar düşmemişken, hem de kurlar uçmamışken kumaş alabiliyordum yurtdışından ama şimdi çok çok zor : (

Neyse moral bozmayalım, gün ola harman ola …Blog turunda kimler kimler neler neler yapmış diye merak ederseniz aşağıdaki listeye ve #diaryinstitches #sewillustration etiketlerine bakabilirsiniz.Ve eğer bu harika kitabın dijital versiyonunu yani ebook versiyonunu kazanmak isterseniz instagramdaki paylaşımıma mesaj bırakmanız yeterli.

If I don't have a hard-working friend like Minki, I could have forgot my blog : )
On the occasion of Minki's amazing books and fabric series, I remember; I have a blog:)

Yes, today is my turn on Sweet Minki's second amazing book "Dairy in Stitches" 's blog tour.
You have already known Minki, She is a master chef in 'sewing illustration', also known as drawing with thread. She is also a fabric designer for Riley Blake.


Her new book has 65 drawings into charming motifs for us to stitch. I would like to sew all of them because it was really difficult choose only a few designs amoung all beauties.
My first choose "Balloons with Scooter" and "girl with umbrella". After completing these two cute pillows, I couldn't cut my speed and made these napkin and utensil holders.
Although it is quite difficult for me to work on small designs I loved them all.And if you want to have this book, I suggest you to consider getting the e-book version. It's so much easier to just pick the template you need and print that single page, no tracing required! If ever there was a book worth having in PDF, this is it!
If you’d like to see what everyone on the tour is making, be sure to check out the hashtags #diaryinstitches  #diaryinstitchesal  #sewingillustration on Instagram, and follow along with the rest of the bloggers! See below for the schedule.

You can have a lot of ways this wonderful book like AmazonC&T Publishing Barnes&NobleGIVEAWAY


Would you like to win a copy of this book? C&T Publishing is generously giving away a copy of Diary in Stitches . All you have to do to enter is leave a comment on my instagram post.  A winner will be chosen and announced on last day of the blog tour.  Winner will receive an eBook.

Good luck!Aug  30,           C&T, C&T Publishing Blog    @ctpublishing
Sep 6,               Elise Bae, Elise and Emelie  @eliseandemelie   
Sep 13,             Sharon Burgess,Lilabelle Lane Creations   @lilabellane
Sep 20,             Lauren Wright, Molly and Mama @mollyandmama
Sep 27,             Sedef Imer, Down Grapevine Lane  @downgrapevinelane 
Oct 1,               Love Patchwork & Quilting, Love PAtchwork & Quilting @lovequiltingmag
Oct 4,               Kristyne Czepuryk, Pretty by Hand  @prettybyhand
Oct 11,             Bev McCullogh, FlamingoToes  @flamingotoes
Oct 18,             Olivia, This Handmade Life,  @thishandmadelife
Oct 25,             Erin Simpson, Aurifil@aurifilthread
Nov 1,              Ayda Algin,  Cafenohut  @cafenohut
Nov 8,              Bernina USA, WeAllSew  @berninausa
Nove 15,           Minki Kim, MinkiKim@zeriano  
3 yorum :

  1. bayıldım, hepsine de...

    YanıtlaSil
  2. Most of all I love your napkin holders. They are so cute. Remember I made the napkin holders made of Liberty fabrics that you showed us once? Well now I want to make these too! I'll get the ebook - good idea. Thanks for the inspiration!

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...