Home Decoration in Crochet Book TourNasıl çektim bu fotoğrafları hiç bilmiyorum. Geçen Pazar, iki arada bir derede, moral bozukluğu ile…
Halbuki nasıl da hevesliydim bu blog turu için. Daha bir sürü şey örecektik Funda ile. İnşallah öreceğiz yine ama işte bu posta yetişemedi.

Bugün Sevgili Tanya Eberhardt’in Tuva Yayıncılık’tan çıkan tığ işi kitabı “ Home Decoration in Crochet”  in blog turunda benim sıram. Kitap tam zamanında çıktı aslında, havalar hafisten serinlemişken, büyük keyif yeni bir şeylere başlamak.Home Decoration in Crochet, ingilizce ama tüm projelerin yapımı grafik çizimlerle verilmiş. O kadar net ki çizimler anlatım kısımlarını okumanıza bile gerek yok.

Kitabın içinde 25 tane harika proje var. Ben en hızlı ve zaman almayan iki projeyi yaptım. Biri burada gördüğünüz 3’lü mandala setinin en küçüğü diğeri de doktor ziyaretleri yüzünden bir türlü fotoğraflamaya yetişemediğim yumurta şapkaları. En kısa zamanda onları da fotoğraflayıp sizlerle paylaşacağım.

Blog turuna katılanların listesi aşağıda, Tanya’nın blogunda da kitabı ile ilgili bol fotoğraflı harika bir post var, kitabı almayı düşünenler kesinlikle bir göz atsın, çekilişe de katılmayı ihmal etmezsiniz artık. Almaya karar verdiğinizde de buraya buyurun.
Öptüm hepinizi…


Today I’m excited and honored to be participating in the Home Decoration in Crochet Book Tour. I have been a fan of Tanya’s work. She is super talented and I love her all crochet projects and patterns so much.
Home Decoration in Crochet is Tanya’s first book which is published by Tuva Publishing. With 25 designs to make it is hard to decide on what should be on your hook first.


There are several projects in this book that I'd like to make, and with designs for blankets, cushions, bags and lots of smaller projects like pin cushions and jar cosies, there is something for every skill level!

I have chosen two projects that are the simplest because of my health problems, but I only had the opportunity to photograph one. My last 2-3 weeks were not good. But I give you a promise I will be fine soon and I will share with you my second project.


I decided to try out round doily pattern and I have chosen the smallest one. The pattern was easy to follow and had both written and graphic instructions which I really liked. I will use them as coaster on our new table. I think it has turned out really well.

I really hope you will follow along with us. Check out the full schedule with links to the participating blogs and instagram feeds below:

Oct.15
Tanya Eberhardt
@ltblogged
Oct.16
Heike Gittins
@madewithloops
Oct.17
Funda Kaya
@kikalite
Oct.18
Emilie Roter
@lehandmade
Oct.19
Mandy O'Sullivan
@crochetbyredagape
Oct.20
Ebru Karaca
@runebrurun
Oct.21
Susan Regalia
@suregal27
Oct.22
Julie Harisson
@littlewoollie
Oct.23
Annelies Leask
@ annelies.leask
Oct.24
Manon Zwerver
@ petit_petite_nl
Oct.25
Robyn Hicks
@ crochetgirl99
Oct.26
Kate Rowell
@jellybeanjunction
Oct.27
Emilie Littlefair
@theloopystitch
Oct.28
Olivia Kent
@hopefulhoney
Oct.29
Emma Escott
@lululoves_uk
Oct.30
Sandra Eng
@mobiusgirl
Oct.31
Sarah Schrimpton
@annaboos_house
Nov.01
Michelle Lyons
@ forever__autumn__
Nov.02
Sherrie Yabsley
@ollie.and.bella
Nov.03
Emily Carter
@carter_and_brown
Nov.04
Malin Willén
@nillams
Nov.05
Agnieszka Strycharska
@niebieskachata
Nov.06
Nichola Styles
@kaidalys
Nov.07
Sharna Moore
@ sweet_sharna
Nov.08
Haafner Linssen
@byhaafner
Nov.09
Ayda Algin
@ cafenohut
Nov.10
Mariana Abadie
@winterbeachbymab
Nov.11
Marianne Dekkers-Roos
@marretjeroos
Nov.12
Sandra Paul
@sandracherryhrt
Nov.13
Stephanie Lau
@allaboutami


For more information about the book and her book giveaway you should look at Tanya’s blog and if you have this goergous book, you can find it here.
3 yorum :

 1. Umarım herşey yolundadır. Siz ne yapsanız elinizin enerjisi ile parıldıyor resmen. Emeğinize sağlık
  Bol bol sevgilerimle

  YanıtlaSil
 2. Çok guzell😍😍ellerinize sağlık. Umarım eski enerjinizi en kısa zamanda geri kazanırsınız. Sevgiler💕

  YanıtlaSil
 3. Umarım daha da iyisinizdir öncelikle,�� sizin yaptığınız her şey o kadar güzelki,anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor, hepsi ama hepsi Çok güzel,çok öperim,sevgiler..����.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...